Sobota, 1 października 2022

Jak wybrać biustonosz sportowy?

14 kwietnia 2021

Każda kobieta wie doskonale, że piersi chwieją się podczas uprawiania sportu. Naukowcy odkryli, że podczas intensywnych ruchów piersi kobiety poruszają się w różnych kierunkach. Taki swobodny lot rozciąga już niezbyt elastyczne więzadła. Często prowadzi to do dyskomfortu i bólu. Im większy rozmiar piersi, tym bardziej bolesny jest wysiłek fizyczny. Aby ból nie odwracał uwagi od treningu, należy nosić specjalną bieliznę – biustonosz sportowy.

Dlaczego warto nosić biustonosz sportowy?

Żaden najwygodniejszy stanik na co dzień, nie zastąpi specjalistycznej bielizny sportowej. To nie estetyka, to anatomia. Kobiece piersi bardzo różnią się od męskich. Są one podtrzymywane tylko przez więzadła i skórę. Dlatego nawet podczas kroku – piersi są wprawiane w ruch. Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii odkryła, że amplituda tych wahań podczas zajęć sportowych może sięgać 10 centymetrów w różnych kierunkach jednocześnie. Im większe przemieszczenie, tym bardziej wpływa na rozciąganie klatki piersiowej, powodując dyskomfort i ból. Biustonosze sportowe mogą redukować wibracje i zapewniać wsparcie, ale tylko pod jednym warunkiem: stanik musi być odpowiednio dopasowany.

Zalety

Specjalistyczna odzież sportowa ma również inne zalety. Nowoczesne biustonosze wykonane są bez szwów lub z minimum gładkich szwów, które nie podrażniają skóry, a wszystkie akcesoria są umieszczone tak, aby nie stykały się z ciałem. Kinkiety wykonane są głównie z włókien syntetycznych, które pochłaniają pot i przenoszą go na wierzchnią warstwę tkaniny, gdzie szybko wysycha.

W zależności od konstrukcji

Bluzki kompresyjne – Wyglądają jak przycięte koszulki. Uciskają klatkę piersiową, zapobiegają jej przesuwaniu się podczas ćwiczeń. Takie biustonosze są uszyte z elastycznych materiałów, które dobrze przylegają do ciała. Topy zakładane są przez głowę. Zamknięty biustonosz, zamiast ściskać, podtrzymują oddzielnie każdą pierś, zapobiegając jej przesuwaniu. Miseczki są podobne do codziennych biustonoszy. Podobnie jak w zwykłych, mogą to być push-up lub kości.

kobieta w biustonoszu sportowym

Topy sportowe wyróżnia stopień wsparcia

Lekki (na etykiecie określany jako Light Support). Nadaje się do zajęć statycznych, które nie wymagają aktywnego ruchu, biegania czy skakania. Są noszone do jogi, pilatesu, rozciągania i noszone na wycieczki piesze. Bluzkę z lekkim podparciem możesz również używać jako bieliznę na co dzień, ale tylko wtedy, gdy piersi nie są większe niż rozmiar miseczek B.

Średni (średnie wsparcie). Idealny do treningów o średniej intensywności: bieganie, wspinaczka, trening siłowy, fitness, narciarstwo zjazdowe i biegowe, jazda na rowerze. Wierzch dobrze podtrzymuje lub uciska klatkę piersiową, a jednocześnie nie zakłóca przepływu krwi. Dlatego biustonosze o średnim podtrzymaniu polecane są do biegania na długich dystansach, a na krótkie - do wysokich. Wysoki (wysokie wsparcie). Tylko do bardzo intensywnego treningu z elementami skoków lub szoków: crossfit, bieg sprinterski, jazda konna, tenis.

Biustonosze sportowe wykorzystują różne rodzaje tkanin

Bawełniane topy szyte są na zajęcia bez obciążenia dynamicznego - jogę i ćwiczenia oddechowe. Naturalny materiał jest oddychający i przyjemny w dotyku. Podstawą większości topów sportowych są tkaniny syntetyczne. Najczęściej kinkiety łączą kilka materiałów o różnych właściwościach. Przędza poliestrowa zwiększa trwałość wierzchu, a nylon i lycra doskonale się rozciągają. Dodatek różnych włókien i różnych technik tkania tylko poprawia właściwości tkanin.

Prawidłowo dobrany top nie obciera skóry i podtrzymuje klatkę piersiową. Eksperci zalecają noszenie topów kompresyjnych dla dziewczynek z małym biustem (rozmiary miseczek zwykłych staników A i B). Zamknięty biustonosz można, dopasować do wszystkich rozmiarów, idealna do piersi z miseczkami C i wyższymi. Kombinowane najskuteczniej wspierają piersi w rozmiarze C i większym.