Sobota, 3 grudnia 2022

Jak wybrać buty do biegania?

12 kwietnia 2021

Aby wygodnie i bezpiecznie uprawiać bieganie – niezbędne są nam odpowiednio dobrane buty.

Zadaj sobie pytanie

Pytania, na które należy odpowiedzieć przed wyborem butów do biegania - do jakich zadań potrzebujesz butów - trening lub zawody oraz w jakich dyscyplinach biegowych. Po jakiej powierzchni będziesz biegać. Jaka jest twoja technika stawiania stopy - od tego zależeć będzie poziom amortyzacji i różnica wysokości od pięty do palców - „opadanie”. Lubisz czuć każdą nierówność toru, czy wręcz przeciwnie wolisz ochronę? Od tego zależy sztywność skrętna - na skręcanie, a sztywność boczna - na zginanie, tj. technologia podeszwy przyszłych butów do biegania.

Rozmiar buta do biegania

Rozmiar - ta cecha, choć zazwyczaj znajduję się na końcu listy pytań, to pod kątem wygody jest jedną z pierwszych. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, że biegając na długich dystansach, szczególnie w górach, trzeba zabrać ze sobą buty z marginesem o 0,5-1 rozmiar większe od prawdziwego. Jeśli biegasz na krótkich dystansach i zakładasz indywidualne wkładki ortopedyczne, weź buty w twoim rozmiarze, ale zostaw przynajmniej kilka milimetrów między palcami a końcówką buta.

Waga

Tutaj wszystko jest proste. Buty do treningu długodystansowego są zawsze cięższe niż do zawodów. Większość dobrych butów treningowych mieści się w przedziale 280-350 g (na but w średnim rozmiarze). Dobry, nowoczesny but startowy waży około 170 do 280 gramów.

Spadek

Spadek to różnica wysokości od pięty do palca - pięta w butach do biegania jest zawsze wyższa niż palce. Zwykle w opisie właściwości technicznych sneakersa zapisuje się wskaźniki spadku np. „20mm / 11mm (drop - 9mm)”, gdzie grubość pięty w najgrubszym miejscu wynosi 20 mm, a nosek 11 mm w najcieńszym. Im wyższy spadek, na przykład 9 mm, tym bardziej prawdopodobne jest, że taki but zsunie się z pięty. W takich butach bieganie jest niewygodne, przynajmniej po asfalcie. Należy pamiętać, że minimalny spadek nie oznacza słabej amortyzacji. Obecnie producenci butów o niskim spadku często mają wysokie podeszwy z dobrą amortyzacją, szczególnie w butach szosowych.

osoba podskakująca w butach sportowych

Amortyzacja buta do biegania

Każdy producent ma swoją własną unikalną technologię amortyzacji, biorąc pod uwagę, że jest to prawie główna cecha, według której ludzie wybierają buty do biegania. Buty do biegania są również podzielone na strefy rozkładu amortyzacji:

• z amortyzacją tylko w pięcie (rzadziej);

• w pięcie i palcach (często);

• na całej powierzchni podeszwy.

Wybór rodzaju amortyzacji jest indywidualny. Możesz skonsultować się z podologiem, aby uzyskać w tym aspekcie indywidualne zalecenia. Często w okolicy pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego (kciuka) można zauważyć wyraźną amortyzację. Głównym zadaniem amortyzacji jest pochłanianie wstrząsowego obciążenia podczas biegania.

Przyczepność, wysokość i geometria bieżnika

Rozpiętość wysokości bieżnika waha się od 0 do 10 mm. Trakcja zależy od wysokości bieżnika, zwłaszcza jeśli chodzi o bieganie po nierównym terenie. Im wyższy bieżnik, tym lepsza przyczepność na błotnistych nawierzchniach. Bieżnik o średniej wysokości (4-7 mm) jest bardziej przeznaczony do twardych gleb, kamieni, suchych lasów, górskich szlaków przy suchej pogodzie. Większość butów do biegania w terenie należy do tej klasy. Ta wysokość bieżnika jest bardziej odporna na zużycie na twardym podłożu niż agresywne bieżniki i zapewnia lepszą przyczepność. Niski bieżnik (1-3 mm) w butach do biegania jest przeznaczony wyłącznie do biegania po twardych, twardych nawierzchniach.