Sobota, 3 grudnia 2022

Otwarcie własnej siłowni – jaki sprzęt na siłownie?

22 kwietnia 2021

Każdy właściciel siłowni ma swoją własną koncepcję - od prostej sali do ćwiczeń po duże centrum fitness z powiązanymi usługami. W każdym przypadku siłownia musi zostać wyposażona w niezbędny sprzęt do treningu.

Podłogi do siłowni

Podłogi poliuretanowe nadają się do hal sportowych. Ta wszechstronna podłoga znajduje zastosowanie w halach do różnego rodzaju lekkiej atletyki, aerobiku, tańca i sportów zespołowych. Poliuretan jest antypoślizgowy, bardzo odporny na ścieranie, odporny na chemię gospodarczą i łatwy do czyszczenia. Podłogi gumowe są najczęściej używane siłowniach. Pochłaniają hałas, tłumią wstrząsy, gdy hantle lub ciężarki spadną na podłogę. Ta powłoka jest wystarczająco sprężysta, aby zminimalizować naprężenia na połączeniach.

Strefy

Podstawowe strefy siłowni to: strefa cardio, strefa siłowa, strefa wolnych ciężarów. Cardio służy do rozgrzewki przed ćwiczeniami i wyrównania tętna po wysiłku. Urządzenia, które tu zainstalujemy, mają programy spalania tłuszczu. To najbardziej pożądana część siłowni, ponieważ angażują się w nią zarówno ci, którzy przychodzą na trening siłowy, jak i ci, którzy wybierają tylko ćwiczenia aerobowe.

Maszyny siłowe służą do rozwijania siły i budowania mięśni. W symulatorach blokowych waga musi wynosić co najmniej 90 kg, w przeciwnym razie wielu klientów po prostu nie będzie w stanie przeprowadzić wysokiej jakości treningu. Wolne ciężary - w opinii profesjonalistów i bywalców siłowni to właśnie one dają realny wzrost mięśni i przyrost siły. Hantle i drążki mogą być używane jako dodatkowe ciężarki w ćwiczeniach na platformie krokowej, przysiadach.

siłownia

Ciężary

Strefa wolnych ciężarów powinna zajmować 50% przestrzeni treningowej. Tutaj umieścisz kilka rzędów hantli o dużej masie do 60 kg, rzędy kettlebell, stojak z naleśnikami, platformy dla ciężarowców, kilkanaście lub dwa drążki o różnej sztywności do martwego ciągu i wyciskania na ławce. Resztę miejsca zajmą wolne ciężarki i wyciskanie na ławce. Powinno to obejmować stojaki zasilające, maszynę Smitha, hiperprzeprost, ławkę do wyciskania na ławce, wyciskanie na ławce pod kątem.

Najmniejszą część sali gimnastycznej zajmie sprzęt do ćwiczeń wysiłkowych. Wystarczy, że postawisz tu bieżnię i elipsoidę. Aby zadowolić klientów, zakup też maszynę do wiosłowania.

Symulatory

Zestaw symulatorów powinien być zróżnicowany. W klasycznej siłowni najbardziej pożądane są strefy do treningu cardio i siłowego. W strefie mocy zestaw symulatorów powinien być jak najbardziej zróżnicowany. Symulatory muszą zajmować co najmniej 30% całej powierzchni sali gimnastycznej. Ważne jest, aby nie były tego samego typu i umożliwiały budowanie różnych grup mięśni: nóg, ramion, brzucha, pleców, klatki piersiowej i ramion. Połączone symulatory są wygodne w użyciu na siłowni o małym i średnim natężeniu ruchu.

Sektor cardio w klasycznej siłowni zapewnia więcej niż tylko treningi wspomagające. Aby spalić tłuszcz lub zwiększyć wytrzymałość, klienci mogą ćwiczyć na rowerach typu spinbike, wioślarzach i bieżniach. W tym przypadku wiosłowanie odnosi się zarówno do obciążeń kardio, jak i obciążeń mocy.