Środa, 1 lutego 2023

Trening zimą, czyli jakie buty sportowe na zimę

21 kwietnia 2021

Jeśli jesteś biegaczem całorocznym, walczącym z oblodzonymi ulicami i zaśnieżonymi ścieżkami, wybór odpowiedniego obuwia jest dla ciebie najważniejszy.

Hydroizolacja

W warunkach śnieżnych, szczególnie w cieplejszy dzień z topniejącym śniegiem i lodem, pewien poziom hydrofobowości może być korzystny i sprawić, że stopy będą „czuły się” bardziej komfortowo. Po pierwsze, cholewka buta może być wykonana z membraną lub pokryta substancją, która będzie odpychać wodę z zewnątrz. Po drugie, system sznurowania i język można zaprojektować w sposób zapobiegający przedostawaniu się śniegu i wody do buta.

Stabilność

Jednym z obszarów, który jest zwykle pomijany w zimowych butach do biegania, jest poziom stabilności, jaki zapewniają wokół stóp i kostek. Bieganie po śniegu, szczególnie w głębokim śniegu, często przypomina bieganie po chwiejnej i nierównej powierzchni, z możliwością nagłego zwiększenia obrotu kostki do wewnątrz lub na zewnątrz przy każdym kroku. Zapewnienie większej stabilności jest zatem ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo. Warto się też upewnić, że górna część systemu sznurowania naprawdę pozwala na zaciśnięcie cholewki wokół górnej części podbicia stopy.

osoba stojąca w skarpetkach obok zimowych butów

Trakcja

Najbardziej oczywistym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze zimowych butów do biegania, jest ich przyczepność. Konserwatywnym podejściem byłoby wybranie agresywnego, hardkorowego wzoru na podeszwie zewnętrznej. Może to zadziałać w przypadku głębokiego, puszystego śniegu lub błota i śniegu. Jednak dla prawdziwej przyczepności nawet na ubitym śniegu lub lodzie, nawet podstawowy system mikro-kolców zapewni maksymalny komfort. Te mikro kolce mogą być albo wbudowane w podeszwę przez producenta, wkręcone w podeszwę przez użytkownika lub naciągnięte na podeszwę za pomocą oddzielnego gumowego elementu trakcyjnego.

Jeśli nie chcesz „bawić się” z oddzielnym zestawem, wybierz but o specjalnej konstrukcji ze zintegrowanymi kolcami. Jeśli te modele ci nie odpowiadają, najlepszym rozwiązaniem może być dodanie kolców typu „hobnail” do istniejących butów.

Dopasowane do ciebie

Dobrze dopasowane buty sportowe mogą zwiększyć wydajność i zapobiegać kontuzjom. Jeśli to możliwe, kupuj buty w specjalistycznym sklepie. Personel udzieli cennych informacji na temat rodzaju butów potrzebnych do uprawiania sportu, a także pomoże w odpowiednim dopasowaniu. Przymierz buty sportowe po treningu lub biegu i na koniec dnia, gdy Twoje stopy są największe. Noś ten sam rodzaj skarpet, które nosisz podczas uprawiania tego sportu. Dokładnie zasznuruj buty. Zacznij od najdalszych oczek i wywieraj równomierny nacisk, tworząc krzyżowy wzór sznurowania na górnej części buta. Sprawdź dopasowanie. Kiedy but jest na stopie, powinieneś być w stanie swobodnie poruszać palcami. Upewnij się, że możesz zmieścić co najmniej jeden kciuk między najdłuższym palcem a końcem noska buta. Buty powinny być wygodne, gdy tylko je przymierzysz. Nie planuj ich lepszego dopasowania. Przejdź lub przebiegnij kilka kroków w butach i upewnij się, że są wygodne. Sprawdź piętę. But powinien mocno przylegać do pięty, a ta nie powinna się ślizgać podczas chodzenia lub biegania.