Sobota, 3 grudnia 2022

Jak wybrać bieliznę termoaktywną na lato?

9 kwietnia 2021

Nie ma złej pogody – są tylko złe ubrania. Ta dobrze znana fraza może być mottem przy aktywności na świeżym powietrzu. Ubrania powinny być różne w zależności od poziomu twojej aktywności. Jednak uniwersalnym rozwiązaniem na lato jest bielizna termoaktywna.

Sucha odzież

Jednak generalna zasada jest zawsze jedna - dobra i odpowiednia odzież powinna być ciepła i sucha. Jednym z najważniejszych elementów garderoby do wszelkiego rodzaju aktywności także w lecie jest zdecydowanie bielizna termoaktywna. Niezależnie od tego, czy uprawiasz sport, wybierasz się na długą wędrówkę, czy po prostu spacerujesz z dziećmi - zaplanuj swój strój od wysokiej jakości bielizny termicznej.

Bielizna termiczna - co to jest?

Samo określenie „bielizna termoaktywna” jest początkowo mylące. Przecież „termo” – oznacza ogrzewanie. Jednak nowoczesna bielizna sportowa czy choćby tylko do aktywnego trybu życia ma zupełnie inne funkcje, a zadanie „ocieplenia” nie jest tutaj najważniejsze. Ma też właściwości przeciwwilgociowe czy antybakteryjne. Bielizna termoaktywna to więc przede wszystkim bielizna, rodzaj „pierwszej warstwy”. Do różnych warunków bieliznę tego typu wykonuje się z tkanin syntetycznych, tkanin naturalnych lub mieszanych. Złożona struktura tkaniny jest wykonana w taki sposób, aby zapewnić odprowadzanie nadmiaru wilgoci z ciała oraz zatrzymanie ciepła wytwarzanego przez własne ciało.

Główne funkcje bielizny termicznej

Wybierając bieliznę tego typu, zwróć uwagę na następujące cechy. Przede wszystkim nie wchłania, ale usuwa nadmiar wilgoci (pot) z powierzchni skóry. Natomiast bielizna bawełniana dobrze wchłania wilgoć, ale szybko staję się mokra, co prowadzi do dodatkowego ochłodzenia organizmu. Reguluje wymianę ciepła - zatrzymuje ciepło i jednocześnie zapobiega przegrzaniu. Nie krępuje ruchów, materiał jest elastyczny. Bielizna powinna być opracowana z uwzględnieniem aktywnego użytkowania podczas uprawiania sportu. Zapewnia komfort we wszystkich trybach aktywności. Długo utrzymuje higienę ciała, zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu potu.

mężczyzna o atletycznej sylwetce

Jak to działa?

Zgodnie ze swoim przeznaczeniem bielizna termoaktywna może pełnić kilka funkcji - usuwać nadmiar wilgoci, ogrzewać lub pełnić obie funkcje jednocześnie. Podczas aktywności fizycznej na organizm człowieka uwalnia się dostatecznie duża ilość wilgoci, która gromadząc się w tkaninie, poważnie upośledza jej właściwości termoizolacyjne. Ponadto cenna energia jest zużywana na ogrzewanie i odparowywanie tej wilgoci. Bielizna termoaktywna w lecie ma pełnić funkcje wentylatora twojej skóry.

Jak dobrać rozmiar bielizny termicznej?

Optymalnie bielizna termiczna powinna całkowicie otaczać ciało. W przeciwnym razie uwolniona wilgoć nie zostanie odprowadzona, ale zbierając się w kroplach, spłynie po powierzchni skóry. Wzmocnione płaskie szwy i podwójne mankiety zapewniają dokładne i wygodne dopasowanie oraz zapobiegają otarciom. Ponadto dopasowany krój ułatwia zakładanie dodatkowej warstwy odzieży na bieliznę termiczną.

Jak dobrać rozmiar bielizny termicznej?

Nie należy kupować bielizny termicznej, skupiając się wyłącznie na rozmiarach wskazanych na metkach. Zanim kupisz bieliznę termiczną, koniecznie przymierz zestaw. Doświadczeni konsultanci w specjalistycznym sklepie zawsze mogą podpowiedzieć, jak powinien siedzieć konkretny model.