Sobota, 3 grudnia 2022

Wybieramy buty na górskie szlaki

19 kwietnia 2021

Osoby zastanawiające się nad tym, jakie buty zabrać ze sobą w górski szlak, powinny mieć na uwadze to, że najlepsze obuwie to takie, które jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Oczywiście, zagwarantowanie takich warunków nie jest proste. Zależy przede wszystkim od wysokości cholewki, choć nie jest to wcale jedyny czynnik, na który powinniśmy zwracać uwagę.

Jak dobierać buty w góry?

Zdecydowana większość osób ma problem z decyzją dotyczącą dobrych butów. Pierwsze pojawiające się pytanie dotyczy przy tym tego, czy lepiej zdecydować się na buty wysokie, czy też na ich niskie odpowiedniki. Wysokie buty wydają się wyborem bardziej bezpiecznym choćby dlatego, że są w stanie zapewnić kostce odpowiedni poziom stabilności. Nie można jednak zapominać o tym, że bywa w nich zbyt gorąco, a problem ten może dać się nam we znaki nie tylko latem. Jeszcze przed podjęciem decyzji odnoszącej się do tego, jakie buty wybrać, warto więc zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jedno z pierwszych pytań, na jakie powinniśmy odpowiedzieć samym sobie możliwie szczerze dotyczy tego, czy jesteśmy osobami wysportowanymi. Wycieczka w góry dla jednych jest relaksem, dla innych zawsze zmienia się jednak w pewnym momencie w próbę wysiłkową. Nie bez znaczenia wydaje się również to, jakie trasy preferujemy, z jakim obciążeniem lubimy spacerować, a także to, czy w trasę zabieramy duży plecak. Już po przeanalizowaniu każdego z zagadnień oraz po porównaniu tego, czym charakteryzują się niskie i wysokie buty górskie możemy zdecydować się na najlepszą z możliwych opcji.

buty trekkingowe

Wysokie buty w góry i ich charakterystyka

Wysokie buty okażą się znakomitym wyborem przede wszystkim dla tych osób, dla których to właśnie bezpieczeństwo jest tym, co ma fundamentalne znaczenie. Powinny być też pierwszym wyborem, gdy chętnie pokonujemy trudniejsze, nierówne szlaki. Przydadzą się także w trasy z dużym bagażem, choć bowiem związek ten często nie jest dla nas widoczny na pierwszy rzut oka, okazuje się, że bagaż taki ma tendencję do obciążania stawów nóg. Wysoka cholewka pozwala na lepszą stabilizację stawu skokowego. Nawet, jeśli nie eliminuje całkowicie ryzyka jego skręcenia, z pewnością przyczynia się do tego, że jest ono mniejsze niż do tej pory.

Niskie buty w góry i ich charakterystyka

Niskie buty przeznaczone do wycieczek górskich określane są też często mianem podejściowych. Są znacznie lżejsze od obuwia wysokiego i sprawdzają się doskonale przede wszystkim wówczas, gdy w górach jest ciepło, a więc począwszy od wiosny aż po jesień. Jeśli mamy do czynienia z modelami z wodoodporną membraną, możemy spodziewać się, że buty takie będą trafnym wyborem także podczas bardziej wilgotnej pogody. Ich budowa i niewielka waga sprawiają, że mamy do czynienia z większą swobodą, co jest dobrą wiadomością, jeśli cenimy sobie dość szybkie przemieszczanie się. Są idealne dla osób lubiących szybkie tempo, bo nie potęgują wrażenia zmęczenia. Najlepiej decydować się na modele, które posiadają specjalną przyczepną gumę zlokalizowaną przy palcach.