Niedziela, 2 października 2022

Wybieramy spodnie na górskie wyprawy

20 kwietnia 2021

Wybierając spodnie przeznaczone do chodzenia po górach powinniśmy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z zadaniem wiążącym się z dużą odpowiedzialnością. Od tego właśnie, w dużej mierze zależy to, czy będziemy odczuwać komfort podczas wędrówki, a tym samym, czy będziemy rzeczywiście bezpieczni. Nie warto zatem bazować na rozwiązaniach, które nie są sprawdzone. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się słuchanie się profesjonalistów oraz opieranie się na ich wiedzy przy jednoczesnym samodzielnym testowaniu kolejnych modeli. Spodnie przeznaczone do górskich wędrówek wybiera się mając na uwadze przede wszystkim aktualne warunki pogodowe. Nie jest zatem powiedziane, że obowiązkowo muszą być to spodnie wyjątkowo grube.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, jakie rozwiązanie wybrać, w pierwszej kolejności powinniśmy zwracać się ku modelom typowo górskim, a więc takim, które mają wiele kieszeni. Tylko pozornie jest to czynnik mało istotny, a wyprawa wcale nie musi być skomplikowana, aby przekonać się, jak ważne jest zgromadzenie pod ręką niezbędnych w trasie drobiazgów. Nie zaszkodzi także, aby postawić na spodnie z ociepleniem. Pogoda w górach zmienia się szybko i nawet latem może być dla nas sporym zaskoczeniem. Oczywiście, najważniejszym kryterium niezmiennie pozostaje trwałość takich spodni. Mamy prawo oczekiwać od nich, że poradzą sobie w zmieniających się warunkach atmosferycznych, a jednocześnie, że idealnie dopasują się do rozmiarów naszego ciała.

Nie ma takiego rozwiązania, które można uznać za bezwarunkowo idealne, jesteśmy jednak w stanie wymienić przynajmniej kilka cech dobrych spodni w góry. Takie spodnie nie powinny być zbyt opięte, muszą pozwalać nie tylko na swobodne wchodzenie, ale i schodzenie z góry, wymaga się od nich przy tym również odporności podczas kontaktu z dość ostrymi kamieniami, których w górach nie brakuje. Jeśli te kilka podstawowych kryteriów doczeka się spełnienia, zyskamy pewność, że nawet w trudnych warunkach spodnie przeznaczone do chodzenia po górach nas nie rozczarują.

osoby uprawiające trekking w górach

Zanim przystąpimy do zakupu

Spodnie do chodzenia po górach powinny być rozwiązaniami elastycznymi, nie można też zapominać o tym, jak duże znaczenie ma ich podwyższona wytrzymałość. Jeśli więc zdajemy sobie sprawę z tego, że wyprawa w góry może okazać się wymagająca, nie zaszkodzi, jeśli przetestujemy takie spodnie jeszcze przed wyjazdem. Najlepiej postawić na modele, których znakiem rozpoznawczym są specjalnie wyprofilowane kolana. Pozwala to na łatwiejsze wspinanie się nawet, jeśli mamy do czynienia ze sporymi przewyższeniami. Kwestie związane z wyborem spodni górskich nie są wcale błahe, a dylematy – łatwe do rozstrzygnięcia, jeśli więc mamy taką możliwość, powinniśmy przedyskutować ten temat z kimś, kto ma większe doświadczenie. Jeśli wśród naszych znajomych nie ma amatorów górskich wypraw, wsparcia może udzielić nam także pracownik sklepu, w którym sprzedawana jest odzież górska. Cenna porada z pewnością zaprocentuje już podczas wyjazdu