Sobota, 3 grudnia 2022

Co to jest sportowa odzież funkcyjna?

13 kwietnia 2021

Aby sport był przyjemny, a trening efektywny, trzeba zadbać o odpowiedni sprzęt. Odzież sportowa powinna współpracować z tobą, a nie przeszkadzać ci w osiąganiu sukcesów. Z tą myślą powstała właśnie odzież funkcyjna.

Poczuj siebie, a nie ubrania

Nasze ciało to doskonały kompletny mechanizm. Reaguje na wszystkie wpływy zewnętrzne, ale niestety, nie zawsze tak, jak byśmy chcieli w danym momencie. Robi się mokro - marznie i się poci. Potrzebuje ciepła, komfortu i świeżego powietrza. We właściwym czasie i we właściwej ilości. To wszystko są potrzeby naszego organizmu. Funkcjonalna odzież łączy potrzeby zarówno samego człowieka, jak i jego ciała, oferując ubrania najbardziej odpowiednie dla sportowca w określonych warunkach.

Aby projektant odzieży mógł zrozumieć, czego naprawdę potrzebuje sportowiec, sam musi uprawiać sport. Tylko ci, którzy aktywnie uprawiają sport, wiedzą, jak czuje się organizm podczas ćwiczeń. Ubrania funkcjonalne są projektowane przez osoby aktywnie uprawiające sport. Wiedzą, co to znaczy uprawiać sport zarówno w deszczu, jak i na mrozie. Dzięki osobistym doświadczeniom sportowym eksperci projektują funkcjonalną odzież sportową, która najlepiej odpowiada potrzebom sportowców, mężczyzn i kobiet.

Zalety

Odzież funkcjonalna to stuprocentowa funkcjonalność i dbałość o każdy, nawet najmniejszy detal. Funkcjonalność odzieży opiera się na trzech podstawowych zasadach:

• Usuwanie potu i wilgoci z powierzchni ciała.

• Zachowanie ciepła lub jego wyprowadzenie na zewnątrz w przypadku nadmiaru.

• Ochrona ciała przed niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi.

Aby zrealizować te zadania, stosuje się tutaj system wielowarstwowy. Zaletami systemu jest to, że sportowiec jest w stanie szybko dostosować się do zmieniających się warunków atmosferycznych poprzez dostosowanie ilości warstw odzieży. Najważniejszym z nich jest usuwanie potu i wilgoci z powierzchni skóry. Wilgoć nie jest wchłaniana przez warstwy odzieży, ale jest usuwana na zewnątrz. Wilgoć, która pozostaje na powierzchni skóry, szybko ją schładza. Równie ważnym zadaniem jest zachowanie ciepła, a dokładniej utrzymanie optymalnego mikroklimatu w warstwie powietrza, która jest zawsze obecna pomiędzy powierzchnią skóry a kolejnymi warstwami odzieży. Kolejnym zadaniem jest ochrona organizmu przed zewnętrznymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie odzież chroniąca przed deszczem, wiatrem czy śniegiem musi „oddychać”. Tylko w tym przypadku utrzymywany jest optymalny mikroklimat.

kobieta w odzieży sportowej podczas ćwiczeń w domu

Materiały

Często jest to w 100% syntetyczna mikrofibra na bazie poliestru. Od dawna włókna syntetyczne konkurują z naturalnymi. Dziś nowoczesne włókna syntetyczne zachowują wszystkie zalety włókien naturalnych, jednocześnie eliminując ich wady:

• Poliester jest o 10% lżejszy od bawełny.

• Specjalna struktura mikrofibry pozwoliła wyeliminować tak starą wadę włókien syntetycznych, jak „naelektryzowanie”.

• Poliester ma doskonałe właściwości elastyczne, bawełna praktycznie się nie rozciąga.

• Tkaniny wykonane z mikrofibry nie blakną pod wpływem promieni słonecznych.

• Do prania bielizny termicznej można używać wody o temperaturze do 95 ° C. Koszulka bawełniana po takim praniu zmienia swój kształt i kolor.