Sobota, 1 października 2022

Jak wybrać buty sportowe na jesień?

15 kwietnia 2021

W oczekiwaniu na zimną porę roku trzeba zadbać o ciepłe i wygodne buty. Nakładane są na nie specjalne wymagania, a dobrze dobrane buty pozwolą ci być aktywnym fizycznie w chłodne jesienne dni.

Model

Najlepiej wybrać model z zagęszczoną amortyzującą podeszwą. Ze względu na grubość ciepło zostanie zatrzymane. Amortyzacja odciąży stopę i zapewni komfort w ciągu dnia. Nawet najwygodniejsze i najdroższe trampki nie sprawią ci przyjemności, jeśli model nie pasuję ci pod kątem wyglądu. Wysokie trampki na jesień wyglądają fajnie, szczególnie z podwiniętymi lub przyciętymi dżinsami.

Materiał

Ponieważ poza sezonem pogoda nie jest zbyt stabilna, wybierz skórzane buty. Skórzane buty sportowe na jesień to najlepsza opcja. Nie przepuszczają wody, zatrzymują ciepło i są szybkie i łatwe w czyszczeniu. Jeśli chcesz zadbać o swoje buty, możesz zdecydować się na nubuk lub zamsz. Te materiały wyglądają fajnie i stylowo, ale wymagają ochrony i rzadko używane są w butach sportowych. Osobom, które chcą nosić buty sportowe do pierwszych mrozów lub jest im bardzo zimno polecamy zakup butów ocieplonych np. z polaru, wełny lub cienkiej owczej skóry.

Komfort powinien stać się głównym kryterium

Przychodząc do sklepu po sneakersy, pierwszą myślą, która powinna pojawić się w twojej głowie, jest: „W tej parze powinienem czuć się tak komfortowo” - jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, wtedy nie powinieneś ryzykować, ponieważ buty sportowe, które są niewygodne podczas biegania, są najgorszym zakupem. Przyjdź, zmierz i wybierz najwygodniejsze dla ciebie buty.

Wodoodporna cholewka

Zazwyczaj gdzieś w okolicach połowy września pogoda zaczyna się pogarszać, a mroźna, deszczowa pogoda zastępuje słoneczne, beztroskie dni - w tym momencie wszyscy wchodzimy do szafy w poszukiwanie płaszczy przeciwdeszczowych, parasoli i wiatrówek, ale czasem zapominamy o butach odpornych na wilgoć, tak ważnych podczas uprawiania sportu jesienią. Takie buty na jesień powinny być wykonane z materiału, który wytrzyma deszczową pogodę – być wykonane ze skóry lub sztucznej skóry.

osoba w butach sportowych stojąca na torach kolejowych

Cieplejsze materiały

Mimo wszystko jesień to jeszcze nie zima, ale już teraz warto bardziej odpowiedzialnie podejść do wyboru sneakersów, bo nie jest już tak ciepło, a stopy potrzebują ochrony przed chłodem. Dlatego radzimy pominąć buty do biegania, które składają się wyłącznie z cienkich materiałów syntetycznych i sugerować szukanie czegoś gęstszego i mniej oddychającego, aby ciepło po prostu nie uciekało przez wszystkie otwory w tenisówkach.

Wysokie podeszwy

Innym sposobem radzenia sobie z kałużami jest gruba podeszwa. Biegając po mieście, nie zauważasz kałuż, a woda może bardzo szybko przedostać się do środka. Wysoka podeszwa jest skutecznym zabezpieczeniem w tym przypadku.

Nie pomyl się z rozmiarem

Pomyśl o rozmiarze. Latem nosiłeś bardzo cienkie oddychające krótkie skarpetki, a jesienią prawie na pewno będziesz nosił gęstsze ich odmiany, więc przymierzając, zastanów się, ile dodatkowej przestrzeni potrzebujesz.

Kolor

Powinieneś wybrać bardziej praktyczne schematy kolorystyczne, ponieważ jesienią jest więcej szans na zabrudzenie butów niż latem czy wiosną. Radzimy dobrze się zastanowić przed wyborem białego modelu, złożonego z materiałów siatkowych, jeśli nie chcesz prać butów po każdym biegu.